Mouse X Position
Mouse Y Position
Teos'tan Haberler

SELİM AĞABEYDEN MEKTUP VAR! -1

Murat Reis adlı katamaranı ile Teos Marina’dan dünya seyahatine çıkan Selim Ekmekçioğlu’ndan haber var:

“Merhaba, Kanarya Adaları’ndan selam ve sevgiler.

Denize olan ilgim 1999 yılında bir şirketin Ege Bölge Müdürü olarak atanmamla başladı. Özellikle yoğun çalışmalardan sonra Seferihisar- Sığacık veya Çeşmealtı’na gider biraz dinlenirdim. Tekneler beni dinlendiriyordu. Tekneyle seyahat nasıl olur gibi düşünceler beni kurslara yöneltti. Arkadaşlarla tekne kiralardık. 2010 yılında iki arkadaşımla Atina’ya kadar gitmiştim. O gezide katamaran almaya karar verdim. 2011 yılında kendimi tamamıyla emekliye ayırdım ve ilk iş katamaran aramaya başladım. Göcek’te, şu an içinde bulunduğum teknemi buldum. Böylece 22 Nisan 2015’te Teos Marina’ya gönülden bağlandık.

Tekneme oğlumun ismini koydum, Murat Reis… Ve onu dünya turuna hazırlamaya başladım. Rüzgar gülü, güneş panelleri, su yapıcı… 2016 yılında hedefi Ağustos 2017 olarak belirledim. Zaman çok çabuk aktı, 2 Eylül günü palamarları çözdük ve “Pupa yelken” dedik.

Üç Yunan adası, İtalya’nın Sicilya Adası, Sardunya Adası, İspanya’ya varmadan önce Mayorka ve İbiza adalarına uğradık. Özellikle İbiza Adası’ndan çok etkilendim. Sonra İspanya anakarasına geçtik. Moriera, Santa Polo, Roquetas De Mar ve en pahalı marina Sotogrande’de… Tabi ki biz alargada demir attık.

Ve oradan Cebelitarık Körfezi… Cebelitarık İspanya topraklarında ama girişte İngilizlere ait bir bölge var. Çok ilginç! İngilizler İspanya’dan da toprak çalmış, denizde ise sınır tonozlarla ayrılmış. Bir taraf İspanya, diğer taraf İngiltere… İngiltere’ye ait limana girip ucuz mazotla ana ve yedek depoları doldurduk ve büyük bir heyecanla Cebelitarık Boğazı’nı geçmeye başladık. Beklediğimizin aksine çok kolay bir geçiş oldu.

Artık Atlantik Okyanusu’ndaydık. Okyanus bizi çok güzel karşıladı. Sakin bir hava, göl gibi bir okyanus hiç beklemiyordum. Motor seyriyle Kanarya Adaları’na 6 günlük bir seyirle ulaştık. Şimdi Kanarya Adaları’ndayım. Yaklaşık bir hafta sonra Cape Verde Adaları’na geçeceğim.

Uğradığımız yerlerde hiç sorun yaşamadım,  Kanaryalar’da insanlar çok saygılı, karadaki trafikte asla korna sesi duymadım. Bir gün bir sokakta kamyonet geçemedi trafik durdu. Özellikle ne olacak diye bekleyip izledim. Herkes gayet sakin bekledi, yaklaşık 6,5 dakika… Biri geldi arabasını aldı, bekleyen kamyonet ve arabalar geçti. Bir an ülkemi düşündüm, sanırım kıyamet kopardı. Türkiye’de ne çok stres yaşıyoruz gereksiz yere.

Burada artık caddeden karşıya geçerken çok sağa sola bakmıyorum. Çünkü arabalar yayalara karşı çok saygılı. Yönünüzü karşıya geçecek şekilde çevirdiğinizde arabalar hemen duruyor. Yerlerin tertemiz olduğunu söylemeye gerek bile duymuyorum. Yine de güzel ülkemi özledim.

En büyük dileğim bu yazıyı okuyan ve istek duyan onlarca kişinin de dünya turu yapabilmesi; bu macerayı yaşayabilmesi… Şimdilik hoşçakalın…”

MİLLİ YÜZÜCÜDEN DENİZ TEMİZLİĞİ SEFERBERLİĞİ
Seramik sergisi ve ürün satışı

Bir cevap yazın