Mouse X Position
Mouse Y Position
Teos'tan Haberler

SELİM AĞABEYDEN MEKTUP VAR! -2

Murat Reis adlı katamaranı ile Teos Marina’dan dünya seyahatine çıkan Selim Ekmekçioğlu’ndan haber var:

“Cape Verde adalarından selamlar.

Refah seviyesi yüksek Kanarya Adaları’ndan 4 Kasım’da ayrıldık. Sezon bitmiş olmasına rağmen sokaktaki insanların % 90’ı turist idi. İspanyollar çok güzel pazarlıyorlar adaları… Örneğin aynı anda 6 Cruise gemisi gördüm. Genelde akşam ayrılıyorlar. Ayrılanın yerine sabah başka bir gemi geliyordu.

Kanaryalar’dan yaklaşık 9 günlük bir seyirle Cape Verde’ye ulaştık. Normalde 7 günlük bir seyirdi, fakat 2.5 gün rüzgar olmayınca süre uzadı.

Cape Verde Adaları’nda halk yoksul… Ama kimse kimseyi rahatsız etmiyor. Marina dışında adayı gezdiren arabalar var. “Gezmek ister misiniz” diye soruyorlar. “Hayır teşekkürler” deyince kibarca ayrılıyorlar. Uygar bir toplum var. Karşıdan karşıya geçerken arabalar hemen duruyor. Korna sesi yok, kapkaç yok, sokakta satıcılar çok… İlginç olan satıcıların hepsi kadın ve sebze ya da balık satıyorlar genelde…

Murat reis Mindelo Adası’nda alargada demirli… Santo Antao Adası’na gidip gezdik. Tarım alanları çok az. Şekerkamışı ve bezelye türü bir sebze ağırlıklı olarak ekiliyor. Yerel yemekler hep bezelye üzerine kurulu ama lezzetli. Adalarda içme suyu denizden arıtılıyor. Elektrik mazotla elde ediliyor. Yağmur çok az. Sadece Ağustos ayında yağıyormuş.

İki adada yerleşim yerleri az. Kasaba gibi, aradaki yolların büyük kısmı taşla kaplı asfalt yollar çok az. Bugün 25 Kasım cumartesi bu yazıyı bitirdikten sonra sebze ve meyve alacağız. 26 Kasım Pazar günü büyük okyanus geçişine başlayacağız. Sanırım sizler bu yazıyı okurken biz Atlantik Okyanusu’nu geçiyor olacağız. Tahmini süre 17 -20 gün arası diye tahmin ediyorum. Seyir  için 3 çeşit yemek pişireceğim. Çünkü yoldayken pişirmek daha zahmetli. Kuru fasulye, bezelye, nohut ve pilav var menümüzde… Bizi  bir haftadan fazla idare eder diye düşünüyorum. Okyanusu 2 tekne birlikte  geçeceğiz. Kanadalı arkadaşlarla beraber, uydu telefonu ve telsizle sürekli bağlantılı olacağız. Arkadaşım Danny 77 yaşında. Üçüncü dünya turunu yapıyor. Çok muhteşem bir insan. Şimdilik hoşçakalın diyorum. Karayipler’de görüşmek üzere. Selamlar sevgiler…”

TEOS MARİNA ACİL MÜDAHALEYE HAZIR
Teos Marina yurt dışı fuarlarına hazırlanıyor…

Bir cevap yazın