Mouse X Position
Mouse Y Position
Teos'tan Haberler

TEOS MARİNA’DA DENİZDE YAKIT TEMİZLEME TATBİKATI

Teos Marina’da meydana gelebilecek olası bir tehlikeli duruma karşı acil müdahale planı kapsamında tatbikat gerçekleştirdi. Mavi Bayraklı Teos Marina güvenlik ve çevre konularında her türlü tehlikeli duruma karşı acil müdahaleye hazır olduğunu bir kez daha gösterdi.

Deniz Çevresinin Petrol Ve Diğer Zararlı Maddelerle Kirlenmesinde Acil Durumlarda Müdahale Planı kapsamında deniz çevresinin petrol ve diğer zararlı maddeler ile kirlenme riskinden korumak için teorik ve pratik eğitim gerçekleştirildi.

Teos Marina personeli ve MEKE firması yetkilisi Gemi İşletme Müdür Yardımcısı Yasin Latif Yazan’ın da katıldığı tatbikat, senaryoya göre özenle uygulandı.

Tatbikatta senaryo gereği, yakıt transferi esnasında hortum patlaması sonucu denize mazot döküldü. Olayı öğrenen Acil Müdahale ekibi olay yerine gerekli malzemeler ile çok kısa sürede olay yerine intikal etti. Liman giriş çıkış trafiği durduruldu. Denizde yakıt sızıntısının çevresine bariyer serilerek petrol sızıntısının yayılmasının önüne geçildi. Bariyer çevrilmesinin tamamlanmasının ardından ikinci aşamaya geçildi. Sızmış yakıtın toplanacağı atık havuzu ve denize sızan petrolü temizleme çalışmasında kullanılacak malzemeler kısa sürede kuruldu.

İkinci etap çalışmada denize bırakılan skimmer denilen yüzey sıyırıcı deniz pompası bağlı olduğu güç ünitesi vasıtasıyla çalıştırıldı. Vakumlu yüzey temizlik pompası ile deniz yüzeyinde biriken petrol sızıntısı geçici depolama havuzuna çekilerek, deniz temizlendi. Tatbikatın son aşamasında da denizden çekilen atıklar, Teos Marina atık depolama alanına getirilerek buradaki atık tanklarına alındı. Tatbikata katılan personele dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda bilgi verilerek tatbikat başarılı bir şekilde tamamlandı.

Türk-Yunan dostluğuna Teos Marina köprü oldu
Teos Marina’dan yüz güldüren kampanyalar: 3 kal 2 öde, %40 indirimli kışlama fırsatı, sabit kur avantajı